به کرم ها غذا بدهید

کرم کدام یک از این چیزها را نمی خورد؟

الف) گوشت

ب) زباله

ج) سبزی

فرض کنید غذایتان را خورده اید. آیا هنوز کمی غذا در بشقابتان باقی مانده است ؟ تصمیم دارید با آن چه کنید؟ ممکن است این مطلب عجیب به نظر بیاید، اما نباید آن را دور بریزید. می توانید آن را نگه دارید و به خاکی حاصلخیز و غنی ، که یکی از بزرگترین ذخایر زمین است، تبدیل کنید تا به رشد گیاهان کمک کند.

به این کار کودسازی کمپوست سازی می گویند. این کار به قدری ساده است که هر کسی می تواند آن را انجام دهد.

آیا می دانید؟

 • با جمع آوری برگ ها و یا خرده های غذا می توانید کود درست کنید. با هر زباله ای که از مواد غیر معدنی ساخته شده باشد، می توان این کار را انجام داد. این زباله ها از چیزی ساخته شده که زمانی زنده بوده است؛ مانند پوست میوه یا پس مانده برنج.
 • آیا ما از این نوع زباله ، زیاد داریم ؟ بیش از نصف زباله های سالانه ما از این نوع است.
 • هر نفر به طور متوسط در سال بیش از 300 کیلوگرم از این نوع زباله دور می ریزد. اگر 45 کیلوگرم وزن داشته باشید، زباله غیر معدنی که در مدت یک سال دور می ریزید، بیش از 6 برابر وزن شماست. در صورتی که این مقدار زباله را به جای دور ریختن به کود تبدیل کنیم، با مشکل بزرگ زباله رو به رو نخواهیم شد.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

 • راه های ساده و زیادی برای کود سازی وجود دارد.
 • ساده ترین روش، درست کردن تپه ای کوچک از برگ در گوشه ای از باغچه منزلتان است.پس از مدتی این تپه کوچک به خاک حاصلخیز تبدیل می شود .
 • جالبترین روش کود سازی به کمک کرم ها انجام می شود.
 • کرم ها ؟ شاید باور نکنید، اما کرم ها کودسازان بزرگی هستند! یک جعبه چوبی خالی از میوه فروش محله تان بگیرید. سپس چند کرم خاکی داخل جعبه بگذارید. زباله خانگی را که گوشت، استخوان یا غذای چرب ندارد، در آن بریزید.آن ها را داخل جعبه با یکدیگر مخلوط کنید و بعد منتظر شوید. می بینید که کرم ها با خوردن زباله، خاک تولید می کنند. این خاک بسیار حاصلخیز است.

خودتان بررسی کنید

اطلاعات بیشتر در مورد کود سازی ، با سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری تهران، به نشانی : تهران، ابتدای خیابان شهید بهشتی، خیابان اندیشه ، اندیشه ششم غربی ، پلاک 52، معاونت آموزش و پژوهش سازمان بازیافت و با تلفن های : 8706472 و 8706550 تماس بگیرید.

دوباره ، دوباره و دوباره از آن استفاده کنید

تعداد بطری های پلاستیکی که روزانه در آمریکا مصرف می شود چقدر است؟

الف) به اندازه یک کامیون

ب) به اندازه یک انبار

ج) به تعداد جمعیت ایران

 به سال ها قبل از تولد خود، هنگامی که پدربزرگ و مادر بزرگ شما بچه بودند بر می گردیم. در آن زمان چیزی به نام دستمال کاغذی وجود نداشت. مردم از دستمال پارچه ای بارها و بارها استفاده        می کردند. در آن زمان رسم نبود که چیزی را پس از یک بار استفاده دور بیندازند. ما امروزه چیزهای زیادی داریم که مخصوصاً برای این ساخته شده اند که پس از یک بار استفاده دور ریخته شوند؛ ما آن ها را  « یکبار مصرف» می نامیم.

به این ترتیب، ذخایر زمین به عنوان زباله دور ریخته می شوند. آیا بهتر نیست از اشیای یکبار مصرف کمتر استفاده کنیم؟ تصور کنید که این کار چه اثر و نتیجه ای بر جای خواهد گذاشت.

آیا می دانید؟

 • در ایران سالیانه میلیون ها جعبه دستمال کاغذی مصرف می شود. آیا می دانید که برای تولید آن ها درختان زیادی قطع می شوند؟
 • مردم دنیا سالیانه میلیارد ها فندک یکبار مصرف می خرند و دور می اندازند . در حالی که برای تولید این فندک ها روزانه میلیون ها کیلوگرم پلاستیک مصرف می شود.

آنچه شما می توانید انجام دهید:

 • کیسه ای پارچه ای در دسترس داشته باشید. لباس های پاره و کهنه را داخل آن بگذارید . پس از مدتی ذخیره ای پارچه های مختلف برای کارهای معمولی یا اجرای طرح های هنری خواهید داشت.
 • در مصرف کیسه های نایلونی صرفه جویی و دوباره از آن ها استفاده کنید.اگر کثیف هستند، آن ها رو پشت و رو کنید، بشویید و آویزان کنید تا خشک شوند.
 • کاغذهای آلومینیمی نیز دوباره قابل استفاده هستند. آن ها را بشویید و بگذارید خشک شوند و بعد از آن ها استفاده کنید. اگر امکان استفاده دوباره آن ها وجود ندارد، آن ها را بازیافت کنید.
 • آیا در آشپزخانه ظرف های غذایی مثل ظرف ماست که قابل استفاده دوباره هستند، دارید؟ به جای اینکه غذا را در پوشش های نایلونی بپیچید، از این ظروف استفاده کنید.

خودتان بررسی کنید

خانه را برای پیداکردن چیزهای « یکبار مصرف» بگردید. سعی کنید ماده اولیه آن ها را بشناسید . دستمال توالت را درختی تصور کنید.کیسه پلاستیکی را به شکل نفت، یا حتی موجود ما قبل تاریخ مجسم کنید. کاغذ آلومینیمی را به عنوان فلزی گرانبها در معدن ببینید. اکنون آن ها در نظر شما بسیار مهمتر جلوه می کنند. آیا چنین نیست؟ حتما همین طور است.

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.

رفتن به نوارابزار