رضا پرتوی سنگی

مدیرعامل انجمن حیات سبز لیان

دبیر شبکه غیر دولتی زیست محیطی و منابع طبیعی استان بوشهر

 

روز جهانی محیط زیست با شعار ” به سوی طبیعت برای زندگی ” گرامی باد.

محیط زیست بزرگترین موهبت از طرف خالق هستی می باشد که به انسان هدیه شده است و حفظ آن از بزرگترین عبادات بشری محسوب می شود. هر ساله در جهان ۵ ژوئن برابر با ۱۵ خرداد به عنوان روز جهانی محیط زیست تعیین گردیده که این امر در سال ۱۹۷۲ میلادی در سازمان ملل  برای اولین بار مورد تصویب مجمع عمومی قرار گرفته و طی قطعنامه ای به تمامی کشورهای عضو با عنوان « برنامه محیط زیست سازمان ملل» ابلاغ گردیده در ایران نیز ۱۵ تا ۲۱ خرداد ماه به عنوان “هفته محیط زیست” نام گذاری شده است که هدف آن افزایش آگاهی مردم و دولت برای حفظ محیط زیست و ترغیب مسئولان به اتخاذ تدابیری برای مقابله با تخریب محیط زیست و حفظ گونه های زیستی است و هر ساله از سوی سازمان ملل شعاری مناسب با وضعیت محیط زیست جهان تعیین و به اطلاع همگان می رسد که امسال (۲۰۱۶) با شعار ” به سوی طبیعت برای زندگی” تعیین شده است.

برنامه های استان بوشهر :

به همین مناسبت با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر کارگاه آموزشی با عنوان” جایگاه و نقش تشکل های مردمی  در حفظ محیط زیست و گردشگری پایدار با رویکرد طبیعت گردی” در شانزدهم خرداد در سالن اجتماعات محیط زیست بوشهر واقع در خیابان عاشوری برای علاقه مندان دایر شده است.

درباره انجمن:                   

انجمن حیات سبز لیان از قدیمی ترین انجمن های زیست محیطی استان بوشهر بوده که در سال ۱۳۸۳ توانست پروانه فعالیت استانی از وزارت کشور اخذ و در اداره ثبت شرکتها با شماره ۱۰۷ به ثبت برسد .

زمینه فعالیت انجمن در رابطه با آموزش همگانی و ارتقاء فرهنگ زیست محیطی در سطح استان          می باشد و تاکنون موفق شده فعالیت های چشمگیری داشته باشد.

این انجمن دارای چهار دفتر نمایندگی در شهرستانهای دیلم با مدیریت آقای روح اله فلاحتی ، شهرستان دشتی به نام شهید شاخص سال ۹۴ ” نادر مهدوی” به مدیریت آقای رزمی نژاد، دفتر تنگستان به مدیریت سرکار خانم طوبی خلیفه، دفتر جزیره شیف به مدیریت آقای یاسین ملاحی می باشد.

اتفاقات مطلوب زیست محیطی در استان بوشهر :

– تشکیل کمیته راهبردی آلودگیهای ناشی ازمنطقه ویژه عسلویه ، کنگان با هماهنگی و برنامه های کوتاه مدت محیط زیست ، بهداشت ، پدافند غیر عامل ، ایمنی ، مدیریت بحران منطقه عسلویه با تصویب وزیر نفت که به منطقه ابلاغ شده است.

–  دستورالعمل پایش کامل منطقه ویژه عسلویه

– سند مکان یابی پسماندهای صنعتی عسلویه

– تشکیل کمیته کود و سم برای اولین بار در کشور در استان بوشهر

– تشکیل کمیته برنامه های مقابله با آلودگی ها و نحوه مشارکت ارگانها در حوزه محیط زیست دریایی

– تصویب سند محیط زیست استان بوشهر

– حفاظت از مناطق تحت مدیریت و مناطق آزاد به نحوی که آمار سرشماری وحوش ( طی یکسال) در چند مرحله افزایش را نشان می دهد.

– آب گیری تالاب حله با مدیریت زیست بوم و مشارکت جوامع محلی

– ارتقاء زیستگاه ارزشمند کوه بیرمی «خاییز» با مساحت ۲۲۰۰۰ هکتار در شهرستان تنگستان به منطقه حفاظت شده

– اجرای طرح امید اجتماعی با نام “شهروند سبز ” در حوزه محیط زیست با مشارکت سمن ها و همکاری ارگانهای دولتی جهت آموزش جوامع محلی در روستاها و شهرستانها که بیشترین بازده را دارا بوده و هم اکنون  دبیرخانه دائمی شهروند سبز در اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر دائر می باشد.

معضلات زیست محیطی استان بوشهر :

– طرح فاضلاب شهری فقط در سه شهر ساحلی بوشهر ، دیلم و گناوه اجرا گردیده  و با تصفیه خانه ناقص فعالیت می نمایند که بایستی جهت اجرای طرح مذکور  از سوی وزارت نیرو و کشور ابلاغ اعتبار گردد.

 – افزایش گونه های حیات وحش نسبت به  زیستگاه ها در مناطق حفاظت شده خارگ و مند.

– کمبود شدید نیرو نسبت به شرایط توسعه استان به خصوص در مناطق حساس و شکننده محیط زیست ( عسلویه، جم ، …)

در پایان امید است همگان دست در دست یکدیگر با نگرشی نوین جهت حفظ و صیانت از  طبیعت و زمین این مادر خسته از نامهربانی بکوشند.

 

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.

رفتن به نوارابزار