سواد آب وهوایی محیط زیست

 

 • روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می شود وبه همه مردم یاد آوری می کند که نباید سیاره خود ((زمین )) را فراموش کنند.
 • تاریخچه این مناسبت به سال 1969 و زمانی باز میگردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه دین، علم وصلح ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح ودر همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.
 • روز جهانی زمین پاک روزی است که در آن بسیاری از مردم جهان به پاکسازی محیط زیست می پردازند و به حفظ آن کمک می کنند.
 • ما همه اعضای خانواده انسانی هستیم و سیاره زمین را با تمامی غنای آن به ارث برده ایم .هر انسانی حق یکسانی نسبت به زمین ،مواد معدنی و مواد خام دارد وهیچ کاری نباید در جهت از بین بردن فرصت های یکسان برای انسان های حاضر و آینده انجام شود.
 • به هر حال طرفداران اندیشه سبز ،هر روز را روز زمین می دانند و معتقدند به حفظ یا احیای هماهنگی و توازن میان زمین و انسان هستند هر فرد و گروهی می تواند با برگزار کردن یک مراسم کوچک یا بزرگ ،با پراکندن واژه های محیط زیست و بازیافت و صرفه جویی و مانند این ها در جامعه ،با ترویج شیوه های زیست ساده تر ،با جلوگیری از ریخت وپاش غیر ضروری با عضویت در گروه های زیست محیطی ،با مراقبت از درختان و….به طور کلی با کسب آگاهی از وضع زمین و احساس مسولیت نسبت به آن روز زمین را گرامی بدارند.
 • در شهرهای ایران مخصوصا پایتخت که به ازای هر شهروند چهار موش در جوی های خیابانها جست وخیز می کنند و در شهر خودمان ( بوشهر ) جوی های خیابان ها و فاضلاب بوی تعفن می دهد،هیچ هشداری به گوش شهروندان نمی رسد.

هیچکدام از بیلبوردهای فراوان شهرهای ما حرفی از حفظ محیط زیست نمی زنند.در روزها و ایام خاص زیست محیطی همه مسئولان محیط زیست و مسئولان شهری از زمین پاک حرف می زنند و خبرهایشان به گوش مردم می رسد ولی هیچ بروشور آموزشی در زمینه بازیافت و تفکیک زباله بین شهروندان توزیع نمی شود ،در حالی که جدی ترین چالش پیش روی آنها که نگران محیط زیست هستند عدم فرهنگ سازی و فقدان آموزش در این زمینه است .

 • شهروندان ایرانی اکنون مسئول فاجعه ای هستند که چیزی درباره آن نمی دانند،چگونه باید زمین را پاک نگه داریم. به منظور گرامی داشتن روز زمین پاک ،لازم است به اجرای گردهمایی هایی اهتمام ورزید که از اهداف آنها پاک سازی محیط زیست و ارتقا فرهنگ و دانش مردم در زمینه حفظ محیط زیست باشد.گروه های غیر دولتی دوست دار طبیعت و محیط زیست بایستی پرچمدار این فعالیتها باشند.

 

در پایان توجه عزیزان را به هفت نکته برای داشتن زمین پاک برگرفته از نشنال جئوگرافیکNATIONAL GEOGRAPHIC)) جلب می نمایم:

 • در استفاده از کاغذ صرفه جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید.بطور مثال تا حدامکان قبض هایتان را از طریق اینترنت پرداخت کنید.
 • در ساخت وانبوه شدن جنگل ها شما هم کمک کنید کاشت هر نهال می تواند سالهای سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمک به محیط زیستتان باشد.
 • به انجمن های حمایت از محیط زیست کمک کنید. آنها با تلاش بی وقفه خود سعی در نجات زمین دارند.
 • در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید.
 • اگر به سفر رفتن فکر می کنید حتما سفر با قطار را در اولویت قرار دهید.تحقیات نشان می دهد که دی اکسید کربن که قطارها برای زمین تولید می کنند 4 تا 15 درصد کمتر از هواپیما هاست.پس قطار را فراموش نکنید.
 • در مصرف آب صرفه جویی کنید،اسراف در آب می تواند به ضرر زمین تمام شود.
 • در محله خود جستجو کنید و در مورد چگونگی عدم تولید زباله به سوپرمارکتها و مغازه های اطراف خانه خود گوشزد کنید.

((یادم باشد کاری نکنم که به قانون زمین بربخورد.))

                                                                                            سهراب سپهری

 

 

 

                                                                                            رضا پرتوی سنگی

                                                                                       مدیر انجمن حیات سبز لیان

 

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.

رفتن به نوارابزار