ورود ابتکار به نایروبی برای شرکت در دومین مجمع محیط زیست ملل متحد/ شرکت در نشست های اجلاس و ملاقات با عالی ترین مقام محیط زیستی افغانستان درباره هامون

.معصومه ابتکار که بعد از ظهر دیروز برای شرکت در دومین مجمع محیط زیست ملل متحد با حضور وزرای محیط زیست جهان وارد نایروبی شد، طی دو نشست و یک ملاقات مواضع کشورمان را مطرح کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ( پام ) ، دومین مجمع محیط زیست ملل متحد با شروع به کار نشست عالیرتبه امروز آغاز می شود.  عصر دیروز پیش از افتتاح رسمی نشست وزیران و مقامات عالیرتبه محیط زیست جهان در چارچوب دومین مجمع محیط زیست ملل متحد، گفتمان آزاد در مورد مسائل و چالش های محیط زیستی در مقر سازمان ملل در آفریقا برگزار شد.

گفتمان آزاد محیط زیستی در حاشیه دومین مجمع محیط زیست ملل متحد

این نشست به د نبال یافتن پاسخ های عمومی برای اینکه چگونه می توان اقدامات آ ب و هوایی تحت توافقنامه پاریس و همچنین دستورکار ۲۰۳۰ را تبدیل به یک فرصت نمود و جامعه بین الملل محیط زیستی چگونه می تواند به ۲۰۰ میلیون مهاجر و پناهنده محیط زیستی و اقلیمی در داشتن زندگی بهتر کمک نماید برگزار شد.

ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که به دعوت رسمی مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) عصر روز گذشته وارد نایروبی شد،  به عنوان یکی از پنج گرداننده نشست، در پاسخ به اینکه چطور می توان میان ابعاد مختلف دستور کار ۲۰۳۰ و اهداف توسعه پایدار ارتباط برقرار کرد، گفت: در دنیای کنونی، توافقنامه ها و نقشه های محیط زیستی زیادی وجود دارد، از جمله اهداف توسعه پایدار، دستور کار ۲۰۳۰، توافقنامه آب و هوای پاریس که بایستی بین آنها ارتباط صحیحی برقرار شود. همچنین ایجاد ارتباط میان فرهنگ، اخلاق و علم و شناساندن چالش ها و موضوعات مختلف مانند سازگاری های آب و هوایی، اثرات نامطلوب طوفان های شن، مشکلات آب و هوایی ناشی از خودروها و …حائز اهمیت است. بنابراین آنچه جای خالی آن محسوس است، نبود یک نقشه مشخص و قطعی برای رسیدن به اقدام یکپارچه در بهبود وضعیت محیط زیست است.

گفتمان آزاد با طرح موضوعات مختلف و ابراز نگرانی برخی شرکت کنندگان از گروههای مختلف مانند جوانان پایان یافت.

ارایه گزارش تهران در نشست بررسی نقش و سهم جوامع اعتقادی و مذهبی

همچنین دیروز نشست دیگری با عنوان بررسی نقش و سهم جوامع اعتقادی و مذهبی در اجرای اهداف توسعه پایدار برگزار شد.

در این نشست راجع به اقدامات جاری توسعه ای سازمان های مذهبی گفتگو شد و بر ضرورت افزایش همکاری در تمامی سطوح بومی، منطقه ای و بین المللی در حمایت از اجرای دستور کار تووسعه ۲۰۳۰ و همچنین اهداف توسعه پایدار مورد بحث و تاکید شرکت کنندگان قرار گرفت.
در این نشست که بیش از ۷۰ تن از چهره های برجسته محیط زیستی جهان حضور داشتند، گزارش کنفرانس محیط زیست، فرهنگ و دین با حضور نمایندگان ادیان و مذاهب مختلف که ماه گذشته در تهران با سخنرانی رییس جمهوری اسلامی ایران آغاز و برگزار شد، مطرح و مورد تاکید قرار گرفت.

دیدار دوجانبه مقامات محیط زیستی ایران و افغانستان

معاون رییس جمهور کشورمان دیروز در حاشیه دومین مجمع محیط زیست ملل متحد در کنیا با مصطفی ظاهر، مدیرکل آژانس ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان دیدار و در مورد موضوعات مشترک برای همکاری گفتگو کرد.

معصومه ابتکار با اشاره به ثبت جهانی تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره در شبکه جهانی ذخیرگاه زیست کره یونسکو، برای شناساندن اهمیت احیای آن، به طرف افغانی پیشنهاد کرد برای منطقه ارزشمند محیط زیستی مشابه درافغانستان اقدام شود تا امکان همکاری مشترک بیشتر برای احیای ذخیرگاههای حیاتی منطقه فراهم آید و به این منظور تشکیل کارگروه همکاری در چارچوب تفاهم نامه دوجانبه محیط زیستی حائزاهمیت است.

مصطفی ظاهر، مدیرکل آژانس حفاظت از محیط زیست افغانستان ضمن استقبال از پیشنهاد ابتکار، گفت: افغانستان آماده همکاری با ایران بوده و تلاش خواهد کرد تا زمینه های مشترک محیط زیستی مرزی و فرامرزی را گسترش دهد و آماده امضای یادداشت تفاهم همکاری است.

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.