گوزن های زرد موجود در جنگل های محصور دز و کرخه طی ۱۰ روز گذشته بر اثر هجوم مگس های مهاجم از گونه crysemiobesioma خبر داد.

سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با مهر با بیان اینکه به دلیل تراکم پوشش گیاهی در بخشی از زیستگاه و عدم امکان دسترسی، هنوز آمار دقیق تلفات مشخص نیست، افزود: اما متاسفانه روند تلفات همچنان ادامه دارد. به گفته وی، در اقدامات اولیه از آغاز حصول اطلاع محیط زیست خوزستان از مرگ نخستین گوزن با حضور دامپزشکان به صورت شبانه روزی در محل صورت پذیرفته است. ولی به دلیل کوتاه بودن فاصله زمانی پدیدار شدن اثرات این بیماری و تلف شدن حیوان امکان کنترل ابتدا و مرگ ومیر گوزن ها به سادگی میسر نشده است.

تیمی متشکل از متخصصان و کارشناسان نیز از تهران به منطقه اعزام شده که ماحصل اقدامات آنها تاکنون نجات جان ۳ گوزن و خروج و محروم کردن لاشه های آلوده به تخم و نوزاد این مگس از طریق لاشه سوزی است.

معاون طبیعی سازمان محیط زیست افزود: در حال حاضر به دلیل تراکم پوشش گیاهی و گریز پا و پنهانکار بودن این گونه و عدم امکان زنده گیری و دسترسی آسان به نمونه های آسیب دیده شرایط در زیستگاه مساعد ارزیابی نمی شود و با اینکه محیط بانان با استفاده از هر ترفند و وسیله ای در تلاش برای یاری رساندن به گوزن ها هستند ولی به دلیل هجوم گسترده مگس ها و زمان کوتاه تخم گذاری و مرگ در کنار شرایط خاص زیستگاه مشکلاتی بر سر راه امداد رسانی به وجود آمده است.

معاون تنوع زیستی تصریح کرد: این گونه از مگس ها که عامل شیوع بیماری ای به نام « میاز» در جانوران است در این زیستگاه بخش سر و گردن حیوان را مورد هدف قرار داده است. به گفته وی، تیم امداد رسانی پس از عظیمت به زیستگاه با همکاری ۵۰ نفر از محیط بانان و نصب یک کیلو متر تور موفق به زنده گیری ۳ راس گوزن آلوده به انگل شدند. این ۳ راس پس از کنه زدایی و خارج کردن نوزادان مگس از بافت ها و مداوای اولیه و تزریق داروهای لازم قرنطینه شده اند. نمونه های لازم هم از بافت و خون با همکاری دامپزشکی استان گرفته شده و به چندین آزمایشگاه ارسال شده است.

وی از برپایی کومه هایی روی آبشخورها خبر داد و افزود: امید داریم بتوانیم گوزن ها را در زمان نوشیدن آب زنده گیری کنیم چراکه در حال حاضر به دلیل تراکم پوشش گیاهی حتی استفاده از سلاح های بیهوشی نیز میسر نیست.

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.

رفتن به نوارابزار