خور سرمایه ملی است،آنرا حفظ کنیم

رضا پرتوی سنگی دبیر شبکه سمن های زیست محیطی استان بوشهر در رابطه با اجرای هرگونه طرح در خوریات بوشهر اعلام نمودند.استان بوشهر با بیش از ۹۳۷ کیلومتر نوار ساحلی و اشکال متنوع ساحلی و هشت شهرستان از ده شهرستان افتخار هم جواری با خلیج فارس را دارد.

با توجه به وجود ویژگی های منحصر بفرد در سواحل استان؛ مانند جنگل های حرا، آب سنگهای مرجانی، خوریات کوچک و بزرگ و مصب ها، سواحل گل و ماسه ای، تالاب های ساحلی همواره از نظر زیست محیطی بدلیل فصل مشترک خشکی و دریا مهم وحائز اهمیت است.

وجود این نعمات الهی برای استان  که جهت بدست آوردن آنها هیچ تلاشی صورت نگرفته و به صورت طبیعی در اختیار مردم شریف استان قرار گرفته است. بنابراین بر مردم و مسئولین محترم تکلیف است که در حفظ و پاسداشت آن کوشش و تلاش کنند.

امروزه که بحث توسعه پایدار و اجرای طرح های  بدون خسارت به محیط زیست در جوامع پیشرفته مطرح است، مانیز باید همگام با توسعه و پیشرفت و اخذ تسهیلات و امکانات و سرمایه گذاری در نقاط مستعد استان، مناطق طبیعی ساحلی را از تغییر شکل محفوظ داشته و با کمک از تجربیات گذشته در پروژه های جدید، راه دست درازی به منابع ملی و سرمایه ی همگانی را ببندیم.

یکی از طرح های در دست بررسی در بندر بوشهر ،طرح پیست قایقرانی بین المللی در خور پُودَر از خوریات بوشهر می باشد، که جانمایی آن از نظر کارشناسان محیط زیست نامناسب بوده چرا که این منطقه از چشم اندازهای زیبا و موثر در تلطیف هوای شهر بوده و در محل پیوند دو اکوسیستم خشکی و آبی واقع شده است.

همچنین اجرای طرح فوق عملا باعث تخریب جنگل های حرا دست کاشت توسط فعالان محیط زیستی می گردد.

البته باید یاد آوردی کرد، در سنوات قبل با خشکاندن قسمت عمده این خور در امتداد بلوار امام علی (ع) با نخاله های ساختمانی و ساخت  دهکده گردشگری عملا باعث تولید و افزایش ریز گردها در شهرشده است.

بدینوسیله سازمان های مردم نهاد زیست محیطی ضمن مخالفت با اجرای طرح فوق در خواست بررسی جامع و ارزیابی خردمندانه زیست محیطی این طرح را داشته و اعلام می دارد محیط زیست و سواحل استان را فدای توسعه های نامتوازن نکرده و محیط زیست دریایی و مناطق ساحلی و زیستگاه های فون و فلور دریایی را از هر گونه آلودگی و برآشفتن نجات دهید.

 

گذاشتن یک دیدگاه

تمامی حقوق برای انجمن حیات سبز لیان، محفوظ می باشند.

رفتن به نوارابزار